niedziela, 19 lipca 2015

Litewskie pierogi czyli kibiny

Chciałabym się z wami podzielić przepisem ta pewną litewską potrawę. Tydzień temu byłam w Trokach i to tam spróbowałam tego specjału kuchni Litewskiej a właściwie to karaimskiej.
Julia w Krainie Garów

Widoczne na powyższym zdjęciu kibiny to danie, jak już wczśniej wspomniałam, karaimskie. Pochodzi właśnie z okolic Troków. Są to spore pierogi z różnego rodzaju farszem, najczęściej mięsem, kapustą i cebulą. Najpierw pieróg taki się gotuje, a potem dodatkowo jeszcze zapieka. Można je w zasadzie traktować jako przekąskę i jeść też na zimno. Kibiny, których próbujemy w Trokach, są bardzo smaczne, ale jednocześnie dość tłuste.... zresztą tak jak prawie wszystko na Litwie :)

Więc zaczęłam się interesować jak przyrządzić takie kibiny. Zaczęłam szperać w internecie i znalazłam smaczny i prosty przepis. Po pewnych modyfikacjach czuję że to jest TO! Do wykonania tego przepisu bardzo zachęcam :)
Składniki
 Ciasto:
0,5 kg mąki
250 g masła
2 jaja
200 g śmietany
25 g drożdży
100 g ciepłego (ale nie gorącego) mleka
pół łyżeczki cukru
łyżeczka soli
1 żółtko do posmarowania uformowanych kibinów
Farsz:
300g surowej baraniny lub wieprzowiny
100g słodkiej kapusty
2 cebule
pieprz (najlepiej świeżo zmielony) i sól
trochę wody 
Sposób przygotowania 
Mąkę zmieszać z solą. Dodać masło. Rozgnieść je rękoma z mąką. W oddzielnej misce rozbełtać jajka, następnie dodać do nich śmietanę. Powstałą masę wlać do mąki z masłem. Potem dodać drożdże z cukrem rozpuszczone wcześniej w ciepłym mleku. Dobrze wyrobić ciasto (ręcznie). Odstawić do wyrośnięcia. Wyrośnięte ciasto ponownie zagnieść. Nie może kleić się do rąk. Ciasto należy podzielić (najlepiej nożem) na małe bułeczki i każdą rozwałkować na krążek o średnicy ok. 15 centymetrów. Surową baraninę lub wieprzowinę kroimy w kosteczkę, siekamy słodką kapustę, dodajemy posiekaną cebulę, sól, pieprz. Farsz podlewamy wodą. Nałożyć na bułeczki farsz i zalepić tak jak pierogi. Starannie wykonać sploty.W każdej bułeczce (na środku, przy splocie) zrobić dziurkę dla ujścia pary. Każdy kibin posmarować żółtkiem. Piec na natłuszczonej blasze posypanej mąką, w dobrze nagrzanym piekarniku w temperaturze ok. 200 stopni przez 20-25 minut. Gotowe kibiny muszą być suche i rumiane. 

Życzę smacznego!
Julia w Krainie Garów